Helytelen az EU Migrációs és Menekültügyi Paktuma kapcsán "migránstáborokról" beszélni.
2026. június 13.
A paktum jogszabályrendszere hatféle fogvatartó helyet nevesít, ha nem is mindig vallja be, hogy ezek szabadságkorlátozással vagy elvonással járnak.
1) ELŐSZŰRÉS. Mindenki, aki irregulárisan érkezik, beleértve a határátlépési pontokat, ahol nem tudja a belépés feltételeit produkálni előszűrés alanya lesz, s ezalatt (maximum hét napig) fogva. Jogilag nem lépett be az országba.
2) MENEKÜLTÜGYI HATÁRELJÁRÁS. Aki az előszűrés alatt menedékjogi kérelmet terjeszt be - kevés kivétellel - menekültügyi határeljárásba kerül, ami 12, válság esetén 18 hétig tarthat. Ezalatt -gyakorlatilag - fogva van, ha nem is börtönben de egy szigeten vagy nagyobb táborban, amit nem hagyhat el.
3) VISSZATÉRÉSI HATÁRELJÁRÁS. Ha a menekültügyi határeljárás elutasítással végződött, akkor a kérelmező (aki jogilag még mindig nem lépett be az országba) egyetlen szabad nap nélkül átkerül a visszatérési határeljárásba. Ez újabb 12 - válság esetén 18 - hétig tarthat. Aki a szűrés során nem folyamodott menedékjogért, de nincs is joga belépni, az is ebbe az eljárásba kerül. Együtt immár 36 hét, kilenc hónap az országba belépés és ezért bármiféle ellátás vagy támogatás nélkül! Pusztán életben tartják, kap szálást, élelmet, sürgősségi orvosi ellátást.!
4) FOGVATARTÁS RENDES VISSZATÉRÉSI (KIUTASÍTÁSI) ELJÁRÁSBAN. Aki jogellenesen tartózkodik egy ország területén azt kötelező kiutasítani. Preferált az önkéntes távozás, de ha ez veszélyeztetett vagy a személyben rejlő ok indokolja (pl. bűnöző), akkor akár KÉT ÉVIG fogvatartható, ha a visszatérés elhúzódása ezt indokolja. Ebbe kerülhetnek azok is, akiket a határ-visszatérési eljárásban nem sikerült kiutaztatni.
5) FOGVATARTÁS A MENEKÜLTÜGYI ELJÁRÁS LEFOLYTATÁSÁÉRT FELELŐS ÁLLMBA ÁTTÉTEL ELŐTT. Leánykori nevén "dublini eljárás", amikor a nemzetközi védelemért folyamodó ügyének elbírálása egy másik állam feladata és félő, hogy a kérelmező eltűnne.
6) FOGVATARTÁS KIUTASÍTOTT SZEMÉLY MÁSIK EU ÁLLAMBA ÁTTÉTELE ELŐTT. Ha az adott EU országból kiutasított személynek van jogalapja, hogy egy másik EU államban tartózkodjon (pl. családja van ott), akkor fogvatartható, ha önként nem megy át oda.
Mindezt részletesen, a jogszabályhelyeket felhivva szeretném az ország nyilvánossága és a kormány, valamint a kormánypárt, a Tisza politikaformálói elé tárni. Ezeket a fogvatartó helyeket haladéktalanul ki kell alakítani, mert épp ezek fogják garantálni, hgy nem lesznek "illegális migránsok" az országban. Ezek nélkül minden színlelés, a paktum lényegének és a szolidarításnak a megtagadása.
A sokat emlegetett szolidarítási intézkedések, amelyek a nyomás alatt álló államon vagy a válságba került államon könnyítenének, szinte elhanyagolható mennyiségű áthelyezést feltételeznek: Magyarországnak kb. az áthelyezések 2 %-át kellene vállalnia, azaz ha az éves EU kvóta 30 000 fő, akkor 600 emberét. Ez töredéke a Magyarországon élő ukrán menekülteknek, vagy az 1989-1995 között ellátott emberek számának, s kisebb mint a 2015-ig évente fogadott és eljárásba vont menedékkérők száma. Egy jól működő menekültügyi rendszernek ujjgyakorlat. Ráadásul kiutasítható (és fogvatartható) közülük mindenki aki nem szorul nemzetközi védelemre. Aki pedig rászorul azzal miért is ne lennénk együttérzőek? Rákóczi, Kossuth, Bartók, az 56-osok?!
Szóval a "migránstábor" elleni harc elhibázott, a paktum támadása tévedés. A kormány politikai céljait a paktum végrehajtása sokkal inkább szolgálja, mint az az álságos megközelítés, amely szerint úgy teszünk, mintha teljesítenénk (stop napi 1 millió!), de valójában nem akarunk szolidárisak lenni azokkal az országokkal amelyeknek a 16 milliárd "hazahozott" eurot köszönhetjük.
Szóval két vágyam van:
- mindezt szívesen kifejteném komoly, nagy elérésű forumon (Telex, Partizán etc.)
- szívesen beszélnék valakivel a kormányzati apparátusból, aki Magyar Péterrel együtt keresi a megoldást a napi 1 millió euros büntetésből szabadulásra.
A miniszterelnök az Európai Tanácsban és miniszterelnök társainál fog tudakozódni a közeljövőben, de tanácsadói itthon is körülnézhetnének. Vagyunk néhányan, akiknek a részletek ismerete a szakmai felkészültséghez tartozik. Helsinki Bizottság, Menedék és egynéhány oktató.
Szóval, kérlek, segítsetek, hogy mindez a látható, hallható országos párbeszéd részévé legyen. Iszonyú kínos lenne, ha az EU azt érzékelné, hogy a pénzük kell ugyan, de a fair módon ránk jutó terhek elől elhajolunk.
