Ha van annak a közösségnek erkölcsi parancsa, amelyhez tartozunk, azt követni kell. A korábban, másoktól kapott kitüntetés átadása a jelenleg a hatalmukkal visszaélőknek nem ilyen, mert az semmiképp sem állítható, hogy az a sokszáz ember, akit ezzel kitüntettek, erkölcsileg köteles lenne most lemondani a lovagkeresztről (vagy bármely kormánykitüntetésről), aminek egykor talán még örült is, mert valódi érdemei őszinte és kompetens elismerésének tekintette.
A itltakozás, a kesztyű (a kereszt) pofájukba vágása politikai gesztus, a politikai aktivitás (harc) megengedett és elismerésre méltó formája, függetlenül attól, kitehető-e hatékonysági vizsgálatnak. Attól óvakodnunk kellene, hogy a nyilvános politikai tiltakozástól ódzkodókat erkölcsileg marasztaljuk el. A kitüntetésről lemondás politikai, erkölcsileg helyes gesztus, de nem morális kötelezettség - szerintem
A T/ 7332 sz törvényjavaslat a kvóta elleni támadáshoz fűzött preambulumban ezt jelenti ki:
"megállapítva, hogy a nemzetközi jog alapján egyetlen szuverén állam sem kötelezhető arra, hogy átvállaljon és elbíráljon más tagállamban benyújtott nemzetközi védelem iránti kérelmet,"
Akkor MILYEN ALAPON AKARJÁK ALKALMAZNI A BIZTONSÁGOS HARMADIK ORSZÁG KATEGÓRIÁJÁT azt követelve, hogy a Magyarországon benyújtott kérelmet Szerbia bírálja el, ha "egyetlen szuverén állam sem kötelezhet ő arra, hogy átvállaljon és elbíráljon más tagállamban benyújtott nemzetközi védelem iránti kérelmet"?!